Механіка чи кварц

Основна відмінність кварцевих годинників від механічних полягає в тому, що використовується в якості джерела енергії, що забезпечує роботу годинникового механізму.

 

В механічних годинниках для цього застосовується спіральна пружина, розташована в барабані із зубчастим краєм. При заведенні годинника пружина закручується, а при розкручуванні пружина приводить в рух барабан, обертання якого надає руху всьому годинниковому механізму.

Головним недоліком пружинного двигуна є нерівномірність швидкості розкручування пружини, що призводить до неточності ходу годинника. Також у механічних годинників точність ходу залежить від безлічі факторів, таких як навколишня температура, положення годинника, зношування деталей та інших. Тому для механічних годинників вважається нормою розбіжність із точним часом на 15-30 секунд на добу, а кращим результатом – 4-5 секунд на добу.

 

В кварцевих годинниках джерелом енергії служить батарейка, яка живить електронний блок кварцевих годинників і кроковий електродвигун. Електронний блок один раз в секунду посилає імпульс двигуну, а той в свою чергу повертає стрілки. Дуже високу стабільність частоти імпульсів, які виробляються і, отже, високу точність ходу (в середньому розбіжність із точним часом становить 15-25 секунд на місяць, а кращі кварцеві годинники показують відхилення 5 секунд в рік) забезпечує кристал кварцу, через який годинники й отримали свою назву. Крім того, батарейка розрахована на кілька років роботи, відповідно кварцеві годинники немає необхідності заводити.

Вартість механічних годинників зазвичай вище, ніж кварцевих, так як механічні годинники вимагають тонкої ручної настройки при збиранні. У той час як більшість операцій по виготовленню деталей і збиранні механізму кварцевих годинників доручається автоматиці.

Поширена думка, що механічні годинники більш довговічні, ніж кварцеві. Це не зовсім так. Всі рухомі деталі механізму кварцевих годинників мають такий же ресурс, що і у механічних годинниках. Ресурс електронних компонентів до кінця ще не вивчений, але, ймовірно, також великий. Тому хороші кварцеві годинники швидше за все прослужать стільки ж, скільки і механічні.

Порівняльні характеристики механічних і кварцевих годинників.

(по ряду основних характеристик):

(1). Точність ходу (нормальна / максимальна):

Механічні: від +40 до -20 секунд на добу / ± 7 секунд в день.

Кварцеві: ± 20 секунд в календарний місяць / ± 5 секунд в календарний рік.

(2). Час до заводу / заміни елемента живлення:

Механічні годинники: 40 годин / 20 днів.

Кварцеві годинники: від 2 до 10 років.

(3). Ударостійкість:

Механічні: низька (через можливість виходу з ладу частини шестерень).

Кварцеві: висока (таке можливо через особливості конструкції).

 (4). Чутливість до перепадів температури:

Механічні: дуже висока (по причині властивостей матеріалів, з яких складаються деякі деталі).

Кварцеві: низька (так само пов’язано з особливостями конструкції).

(5). Термін експлуатації:

Механічні: від 10 років.

Кварцеві: від 5 років.

(6). Придатність до ремонту:

Механічні: дуже висока (можливість заміни деяких елементів конструкції механізму).

Кварцеві: досить низька (заміні зазвичай підлягає весь блок механізму).

 

Однозначної відповіді, який годинник краще, кварцевий чи механічний, ніхто дати не може.

Механічні годинники – класика годинникового мистецтва, відповідно в плані престижності механічні годинники стоять вище кварцвих. Крім того, багатьом подобається плавний хід секундної стрілки годинника по циферблату, а також приємна тяжкість на руці і зачаровують обертання ротора автопідзаводу.

Кварцеві годинники – більш зручні у використанні, їх немає необхідності заводити або турбуватися, що вони можуть зупинитися, полежавши на полиці декілька днів. Точність ходу кварцу так само набагато вище, ніж у механіки. Особливості кварцевого механізму дозволяють створювати більш тонкі і легкі годинники, ніж механічні годинники.

Так що в кінцевому підсумку, що краще, вирішує для себе кожен покупець самостійно, тут лише надана інфомація про основні принципи роботи того чи іншого механізму і про їх особливості.