Годинникові терміни

Годинник – спеціальний прилад для вимірювання часу. Самими ранніми годинниками були водяний годинник, сонячний годинник і пісочний годинник, які були відомі ще в давнину. Перший механічний годинник з’явився в XI столітті, кишеньковий годинник – в XVII столітті, наручний – в XIX столітті. У 70-х роках XX століття з’явилися кварцеві годинники, а потім і електронний годинник.

Альтиметр (Altimeter) – прилад, який визначає висоту над рівнем моря за рахунок зміни атмосферного тиску. Рівень атмосферного тиску впливає на точність ходу годинника. При збільшенні висоти і зниженні тиску знижується опір повітря в корпусі годинника, збільшується частота коливань і годинник починає працювати з випередженням, «поспішати».

Безель (Bezel) – розташоване навколо скла кільце. На безелі можуть бути нанесені різні індикації, які, в залежності від спеціалізації годинника, можуть показувати час занурення і спливання в дайверському годиннику, швидкість (Тахиметрична шкала), секунди в хронографах і т.д. Іноді безель може бути обертовим.

Вічний календар – вказує дату, день тижня, місяць і рік, в тому числі і високосний. Вічні календарі не вимагають втручання власника в коригування дати та місяця, навіть у високосний рік і зазвичай програмуються на 100-250 років уперед.

Водостійкість – властивість корпусу не допускати вологу в годинниковий механізм. Ступінь водостійкості годинника зазвичай встановлюється в метрах або атмосферах (тиск виражений в атмосферах (1 атм – 20 атм), не повинен розглядатися як еквівалент глибині занурення в воду. При пірнанні, рухи, які здійснюються на постійній глибині, збільшують тиск на годинник). Вперше ця функція була реалізована компанією «Rolex» в 1926 році.

Запас ходу механічних годинників – здатність годинникового механізму продовжувати нормальне функціонування протягом певного часу без заводу головної пружини. Запас ходу повністю заведених наручних годинників (звичайних) в середньому становить 36 – 42 години.

Індикатор запасу ходу – індикатор у вигляді додаткового покажчика (стрілки) на циферблаті, що показує ступінь заводу головної пружини механічного годинника. Він показує час, що залишився до зупинки годинника, або в абсолютних одиницях – годинах і добі.

Індикатор фази місяця – індикатор на основному циферблаті з градуюванням в 29 діб і обертовим диском, на якому зображено Місяць. У кожен момент часу індикатор показує поточну фазу Місяця.

Камені – термін, що застосовується для позначення часових деталей, виготовлених з рубінів, сапфірів або гранатів як синтетичних, так і натуральних, які використовуються з метою зменшення тертя між металевими деталями.

Кварцевий годинник (Quartz watch) – механізм з кварцевим резонатором, що є часозадаваючим елементом. Являє собою оброблену спеціальним чином пластину з кварцевих кристалів.

Протиударний пристрій – складається зі спеціальних рухливих опор, в які кріпляться тонкі частини осі балансу. Рухома опора влаштована таким чином, що при осьовому або бічному ударах, вісь балансу зміщується вгору або вбік і впирається в обмежувачі своїми потовщеними частинами, оберігаючи тонкі частини осі від поломки або вигину.

Ретроград (від англ. “Retrograde” – “рухомий назад») – це стрілка, яка рухається по дузі, і дійшовши до кінця шкали, «стрибає» (переміщається) назад на нульову позначку.

Секунда – основна одиниця часу, складова 1/86000-ї частини сонячного дня. Тобто часу обертання Землі навколо власної осі. З появою після Другої Світової війни атомного годинника, було встановлено, що Земля обертається з нескінченно малою нерегулярністю. Тому було прийнято рішення перевстановити стандарт вимірювання секунди. Це було зроблено на 13-ій Генеральнії Конференції Мір і Вагів в 1967 році. Було визначено наступне:

Секунда – це відрізок часу рівний 9.192.631.770 періодам випромінювання атома цезію-133 при переході між двома стійкими сусідніми рівнями.

Скелетон – годинник з прозорим циферблатом і задньою кришкою, крізь які видно механізм. Деталі такого механізму оброблені за допомогою декоративної вирубки платини і мостів механізму.

Таймер зворотного відліку часу – пристрій годинникового механізму, що дозволяє вести відлік у зворотному напрямку заздалегідь встановленого інтервалу часу.

Тахіметр (Тахометр) (Tachymetre) – шкала, що дозволяє виміряти середню швидкість руху на фіксованій ділянці шляху.

Турбійон – механізм, що компенсує вплив гравітації Землі на точність ходу годинника. Винайдено в 1795 році Абрахамом Луї Бреге (A.L.Breguet).

Вушко (Staple) – частина корпусу годин, до якої кріпляться ремінець або металевий браслет.

Хронограф – годинник з двома незалежними вимірювальними системами: одна показує поточний час, інша вимірює короткі проміжки часу. Лічильник реєструє секунди, хвилини і години і може бути ввімкнений або вимкнений за бажанням. Центральна секундна стрілка такого годинника зазвичай використовується як секундна стрілка секундоміра.

Хронометр – особливо точні годинники, які пройшли ряд тестів на точність і отримали відповідні сертифікати. Похибка ходу хронометрів складає всього кілька секунд на добу при використанні в звичайних температурних інтервалах.

Часовий пояс – географічна область, у всіх місцевостях якої цивільний час вважається одним і тим же. Часові пояси в основному являють собою “смуги” шириною в 15 ° довготи, так що місцевий час в сусідніх поясах відрізняється на одну годину.

Годинникове скло – зазвичай використовується прозорий пластик, мінеральне або сапфірове скло.