Великий маестро Бреге

Його називають «королем годинникарів і годинникарем королів», «володарем точного часу». Жоден годинниковий майстер в світі не вніс в механічний годинник стільки удосконалень. Нічиї винаходи не залишалися актуальними так довго. Нікому з годинникарів не вдалося так ефектно завершити епоху великих часових відкриттів. Нікому, крім Абрахама-Луї Бреге (Abraham-Louis Breguet).

Він подарував світові безліч винаходів, актуальних донині. Він назавжди увійшов в історію годинникового мистецтва, створивши механізми протиударного «парашутного» амортизатора, спіралі з завитком, репетира з пружиною-дзвоником і турбійона, що знижує вплив гравітації на роботу механізму.

Завдяки йому на світ з’явилися такт-годинник, що дозволяють визначати час на дотик, «вічний календар», самостійно відлічує довгі і короткі місяці і високосні роки, і годинник з автопідзаводом. Він створив анкерний механізм, який не потребує мастила, і позбавив власників від необхідності постійно носити з собою маслянку. З його легкої руки з’явилася незалежна секундна стрілка.

Бреге першим в світі використовував платину в якості матеріалу для корпусу годинника. Йому ж належить честь винаходу хронометра для обсерваторій, оптичного телеграфу і цілого ряду інших механізмів.

 

Народився Абрахам-Луї Бреге 10 січня 1747 року в швейцарському місті Невшатель. У 1762 році, коли майбутній зірці годинникового світу виповнилося 15 років, вітчим привіз його в Париж. Тут Абрахам-Луї вивчає математику в коледжі і одночасно проходить вишкіл у годинникових майстрів Версаля.

Видатні здібності юного швейцарця просто не могли залишитися непоміченими. На Бреге звертає свою царську увагу сам Людовик XV, який мав славу покровителя талантів і всіляко намагався підтримувати цю репутацію. А обдарований годинникар просто не міг не зацікавити Його Величність – адже за часів правління Луї XV годинникам відводилася абсолютно особлива роль – вони були привілеєм обраних, володіння годинником сильні світу цього розцінювали як метафоричне оволодіння Вічністю, годинник презентували видатним персонам і надавали придворним. Її високості Марії-Антуанетті, дружині майбутнього короля Луї ХVI, як весільний подарунок презентували 51 пару годинників.

Тож не дивно, що в цих умовах талант великого годинникаря зміг розкритися в повну силу. У віці всього лише 28 років Бреге відкрив власну майстерню, в якій працювали багато відомих майстрів. Клієнтами майстерні Бреге були багато найвідоміших людей тієї епохи, годинники Breguet були добре відомі серед аристократії. Так, ім’я Бреге стояло на першому жіночому годиннику з репетиром Reine de Naples, зробленому в 1807 році для сестри Наполеона Бонапарта – Кароліни. У різні роки годинники, виготовлені Будинком Бреге, носили принц Уельський, Наполеон Бонапарт, барон Ротшильд, Бальзак, Стендаль, сер Уїнстон Черчілль, Сергій Рахманінов, імператор Олександр I, імператриця Олександра Федорівна і інші.

Бреге був також тісно пов’язаний, на протязі багатьох років, c Російською імперією. Імператор Олександр І негайно придбав у майстра кілька пар годинників, поклавши тим самим початок повальної моди на «брегети» серед російської аристократії (згодом слово «брегет» і зовсім стало прозивним найменуванням для будь-яких кишенькових годинників з боєм). У числі постійних клієнтів Бреге опиняються практично всі великі дворянські прізвища. У 1808 році він відкрив у Санкт-Петербурзі свій «Русский Дом». У 1814 році на замовлення Олександра І в майстерні Бреге була виготовлена ​​серія метрономів, призначених для відліку ритму стройового кроку. Російським імператор навіть подарував Бреге почесне звання головного годинникаря російського флоту.

Окремі моделі великого майстра назавжди увійшли в світову історію разом зі своїми видатними власниками. Так, наприклад, російський дворянин Сергій Львович Пушкін колись придбав у часових справ майстра Бреге годинник з репетиром, який справно прослужив йому довгі роки і дістався у спадок його синові Олександру Сергійовичу Пушкіну. Олександр Сергійович годинник батька дуже любив і навіть увічнив їх в одному зі своїх найбільших творів:

Одягнувши широкий болівар,
Онєгін їде на бульвар
І там гуляє на просторі,
Поки недремне брегет
Чи не продзвонить йому обід.

Більш трагічної виявилася доля іншого «невсипущого брегета» – годинника, який маестро Бреге створював спеціально для королеви Марії-Антуанетти. Згідно з легендою, в 1783 році один з її улюблених, молодий офіцер, замовив майстру годинник. Основною вимогою замовника була винятковість і неповторність моделі – адже і носити її повинна була виняткова жінка.

Звичайно, Бреге з радістю взявся за створення шедевра. Подібні замовлення – це була його стихія. Годинник, за задумом майстра, передбачалося забезпечити автозаводом, вічним календарем, секундоміром і термометром – тобто максимальною технічною комплектацією, можливою в той час. Над цим годинником Бреге пропрацював до кінця життя, нескінченно їх удосконалюючи. Син великого годинникаря, Антуан Бреге зумів завершити працю свого батька лише через 4 роки після його смерті. Це творіння було справді гідною королеви – але Марія-Антуанетта, на жаль, уже 34 роки бул неживою: вона була страчена під час Французької революції …

Не менш цікава і подальша доля годинника Marie Antoinette. Змінивши безліч власників, він потрапив в руки мера Лондона, колекціонера Давида Саломонса, який, разом з іншими раритетними зразками годинникового мистецтва XVII і XIX століття, передав його музею Ісламського мистецтва в Єрусалимі. В ніч з 15 на 16 квітня 1983 року унікальна колекція з 100 кишенькових і інтер’єрних годинників була викрадена, і доля її залишалася невідомою до недавнього часу. У 2006 році вдова одного британського бізнесмена звернулася до відомого часового майстра з проханням оцінити колекцію годинників свого покійного чоловіка. Годинникар відразу впізнав у ній викрадені з музею шедеври. Після переговорів з адвокатом пані, колекція була повернута в обмін на символічну винагороду і за умови повної анонімності. Деякі її експонати були пошкоджені або втрачені, але безцінний годинник, що створювався Абрахамом-Луї для Марії-Антуанетти, не постраждав.

Бреге володів неабияким талантом, що в подальшому не раз підтверджувалося. Його роботи по достоїнству цінували найвищі особи тих років – Марія – Антуанетта, Наполеон Бонапарт, Олександр I, Селім III і багато інших відомих персон. Наявність таких «клієнтів» у Бреге багато про що говорить. Крім усього іншого, Бреге був офіційним годинникарем Російського царя і імператорського флоту, мав титул годинникаря Французького королівського флоту, був членом Академії наук, нагороджений орденом Почесного легіону.

17 вересня 1823 року Авраама – Луї Бреге не стало. Геніальний годинних справ Майстер прожив 77 років, залишивши після себе значний внесок в годинникову справу.

З різних джерел відомо, що всього компанією «Breguet» випущено близько 5000 годинників. Скільки їх існує в наш час сказати складно, а вартість оригінальних годинників може досягати декількох мільйонів доларів США. У Парижі є музей Бреге.

 

Ось найцікавіші винаходи і інноваційні досягнення Абрахама – Луї Бреге:

 • 1780 – Бреге починає створювати автоматичний годинник з двома заводними барабанами.
 • 1783 – Винахід гонга у вигляді пружини, стрілки «Breguet».
 • 1785 – Новий тип анкерного механізму.
 • 1788 – Розроблено знаменитий циферблат Бреге.
 • 1791 – Перші механізми з незалежної секундною стрілкою.
 • 1794 – Винахід годинникової стрілки, яка «стрибає».
 • 1795 – Рубіновий циліндровий хід, спіраль балансу з завитком (спіраль Бреге),   годинник з запасом ходу 60 годин, удосконалює вічний календар (тривалість лютого в високосному році),    «Sumpatique» – кишеньковий годинник з автокорекцією з настільного хронометру.
 • 1798 – Музичний хронометр з функцією метронома.
 • 1800 – Удосконалення репетира – репетиція дати.
 • 1801 – Турбійон.
 • 1806 – Протиударний пристрій «парашут».
 • 1810 – Перший наручний годинник.
 • 1812 – Модель зі зміщеною годинниковою стрілкою.
 • 1819 – Вдосконалив «крокомір», а також створює астрономічний лічильник для телескопа.
 • 1820 – Вперше в матеріалі корпусу використовується платина.
 • 1822 – Двохстрілочний секундомір, заводна головка.

Залишити відповідь